Лазерні верстати з ЧПК — високотехнологічне обладнання, що набуло широкого поширення в промисловості. Переважно це стосується металообробки та суміжних галузей. Наявність числового програмного управління забезпечує автоматизацію робочих процесів та виключає «людський фактор», що позитивно впливає на якість продукції та дозволяє суттєво прискорювати етапи виробництва. Людина відіграє роль оператора, який здійснює налаштування верстатів під задані параметри та забезпечує контроль над робочими процесами.

Основні характеристики лазерних верстатів ЧПК

Перед тим, як вибрати лазерний верстат із ЧПК, варто врахувати наступні моменти:

  • Потужність та вид лазера (впливає на тип матеріалів, з якими можна працювати).
  • Робоча область. Площа робочого столу пропорційна розмірам поверхні, що обробляється.
  • Швидкість та точність обробки матеріалів. Швидкість є ключовим показником для серійного виробництва, а від точності залежить якість обробки деталей.

Також варто врахувати функціональні особливості та призначення обладнання. Одні верстати використовуються для розкрою труб та різання листового металу, інші – для гравіювання на поверхні різних матеріалів, а треті поєднують функціональні можливості перших двох категорій.

Робочі інструменти лазерних верстатів: основні різновиди та особливості

Основу будь-якого лазерного верстата становить його робочий інструмент, за допомогою якого здійснюється обробка матеріалів. Використовуються два типи лазера - газовий (Повітря, СО2 або О2) та твердотільний.

Крім особливостей конструкції та принципу роботи, між цими двома групами лазерів існує принципова відмінність – довжина хвилі променя, яку генерує установка. У разі плазмового СО2-різака довжина хвилі становить 10,6 мкм, для твердотільних лазерів - 1,06 мкм. Довгохвильовий промінь ідеально підходить для обробки «м'яких» матеріалів – полімерів, дерева, тканини, паперу. Для роботи з металами використовують короткохвильові установки, що забезпечують більш високу ефективність та точність роботи без створення додаткових потужностей.

Газовий лазер

Плазмові різаки набули широкого поширення завдяки невисокій ціні та багатоцільовому призначенню. У їх конструкції відсутні дорогі елементи (рідкоземельні метали, кристали), що дозволило значно знизити вартість устаткування.

Принцип дії плазморізу заснований на генерації лазерного випромінювання в газовому середовищі за допомогою збудження молекул азоту, що передають свою енергію молекулам вуглекислого газу. Вбудована система лінз та дзеркал формує та фокусує промінь, що впливає безпосередньо на матеріал при виході.

Газові лазери набули широкого поширення у сфері гравіювання та різання неметалічних матеріалів, а також у медицині та косметології (резекція тканин, видалення шрамів та зморшок).

Твердотільні лазери

Існує три різновиди твердотільних лазерів:

  • Кришталеві. У них використовуються YAG- або YVO -кристали, за допомогою яких генерується лазерний промінь високої потужності, достатньої для обробки твердих матеріалів (включаючи метали).
  • Дискові. Лазерний пучок генерується на диску, з'єднаному із системою відведення тепла. Вирішення проблеми перегріву дозволяє генерувати випромінювання дуже високої потужності. Дискові лазери дуже дорогі і не знайшли широкого застосування у промисловості.
  • Волоконні. Як активне середовище застосовується спеціальне оптоволокно (оброблене іонами рідкісноземельних металів), усередині якого повністю формується лазерний пучок.

Оптимальним варіантом для обробки металів та інших твердих матеріалів є волоконний лазер. Використання примусового повітряного охолодження дозволяє вирішити проблему перегріву, а формування тонкого пуску забезпечує високу точність різання.

З якими матеріалами працюють лазерні верстати з ЧПК?

Сфера застосування лазерних верстатів з ЧПК дуже широка — від створення сувенірної продукції та текстильної промисловості до розкрою труб та різання металів.

Залежно від типу конструкції та принципу роботи лазерні верстати з ЧПК можуть обробляти такі матеріали:

  • Метали та їх сплави: нержавіюча та інструментальна сталь, титан, бронза, латунь, алюміній, срібло.
  • Дерево та полімери: фанера та плитні матеріали, пластик, гума.
  • Тканини та текстиль (гравірування, розкрій). Особливо актуальним є при масовому виробництві одягу.

Широкий вибір лазерного обладнання різних типів дозволяє легко підібрати оптимальне рішення, залежно від сфери діяльності.

Переваги лазерного різання в порівнянні з іншими методами обробки матеріалів

Особливість лазерного різання - безконтактна обробка матеріалів. Метод має такі переваги:

  • мінімізація відходів;
  • надвисока точність (клас обробки поверхні);
  • відсутність зносу робочого інструменту;
  • багатоцільове застосування (гравірування, розкрій, наскрізне різання );
  • висока швидкість різання;
  • відсутність локального перегріву матеріалу у точці контакту.

Щоб купити лазерний верстат з ЧПК , залиште онлайн-заявку на сайті або зателефонуйте за вказаними номерами телефонів. Наші фахівці дадуть відповідь на всі ваші питання і допоможуть підібрати обладнання для вирішення конкретних завдань.