Повітряні компресори широко використовуються в промисловості та побуті. Їхнє основне завдання полягає в подачі повітря (або газової суміші) під певним тиском. Сфера застосування такого обладнання дуже широка, починаючи від суднобудування та нафтогазовидобування та закінчуючи хімічною та харчовою промисловістю. У побутових умовах компресори використовуються для подачі стисненого повітря на пневматичні інструменти, в системах вентиляції, кондиціювання, холодильному обладнанні.

Через умови експлуатації та наявність рухомих елементів компресори можуть виходити з ладу. Регулярна профілактика та ремонт дозволяють продовжити термін служби обладнання та підтримувати його стабільну працездатність, що особливо актуально для промислового сектору.

У цій статті будуть розглянуті основні причини виникнення несправностей компресорного обладнання, способи їх усунення, специфіка ремонту компресорів різних типів, техніка безпеки, а також надано рекомендації щодо економічної ефективності та доцільності виконання ремонтних робіт залежно від зносу обладнання.

Основні причини несправностей

Серед головних причин несправності повітряних компресорів варто виділити:

  • Природне зношування комплектуючих. Незалежно від типу конструкції, у всіх компресорів є рухомі елементи, які в першу чергу стають непридатними.
  • Проблема з маслопостачанням. Нерівномірна подача мастила або його відсутність підвищує силу тертя, що призводить до перегріву окремих деталей та виходу їх з ладу.
  • Електричні чи електронні збої. Перепади напруги, коротке замикання та інші проблеми в ланцюгах живлення є частою причиною виходу з експлуатації електротехнічних компонентів компресорних установок.

До причин виникнення неполадок також варто віднести порушення правил експлуатації обладнання або використання його в умовах, відмінних від рекомендованих (підвищена вологість, сильна запиленість або забрудненість повітря, граничні температури).

Необхідні інструменти та обладнання

Для проведення ремонтних робіт потрібен різний інструмент, за допомогою якого здійснюється демонтаж та розбирання окремих вузлів. Для перевірки технічних параметрів необхідне спеціальне діагностичне обладнання та контрольно-вимірювальна апаратура.

Сам ремонт неможливо здійснити без комплектуючих та розхідників, наприклад клапанів та ущільнювачів.

Підготовка до ремонту

Щоб підготувати обладнання до ремонту, необхідно спочатку знеструмити його та скинути тиск. Після цього потрібно очистити всі доступні поверхні та елементи конструкції від пилу, олії та інших забруднень.

Ремонтні роботи слід проводити у безпечних умовах. У разі потреби компресор може бути демонтований та переміщений до іншого приміщення.

Етапи ремонту повітряного компресора

Незалежно від типу обладнання та особливостей конструкції, ремонт повітряних компресорів проходить у три етапи – демонтаж та розбирання, заміна несправних елементів, складання та налагодження.

Демонтаж та розбирання

Для усунення більшості неполадок потрібно повне або часткове розбирання обладнання, а також демонтаж деяких вузлів. На цій стадії майстер визначає тип поломки візуального огляду деталей.

Заміна несправних елементів

Після виявлення причин несправності фахівець здійснює її усунення шляхом заміни зношених елементів. У більшості випадків йдеться про підшипники, ущільнювачі, клапани і фільтри. Іноді заміні підлягають цілі вузли у зборі.

Налагодження

На фінальному етапі майстер проводить складання компресорної установки, після чого підключає її до мережі, перевіряє працездатність, виконує налаштування та інші пусконалагоджувальні роботи.

Профілактичний догляд та регулярна перевірка

Регламент профілактики повітряних компресорів передбачає перевірку працездатності обладнання загалом та його окремих компонентів. Щодня проводиться візуальний огляд щодо цілісності, відсутності витоків масла чи повітря. Крім цього, перевіряється рівень олії.

Щомісячні роботи (періодичність 500 годин) передбачають перевірку режимів, огляд радіатора та заміну повітряних фільтрів (якщо є потреба).

Щоквартально (кожні 2000 годин роботи) змінюється масло та фільтри, перевіряється затягування болтів та іншого кріплення.

Щорічно (8–20 тисяч годин роботи) виконується перевірка підшипників та їх заміна за потребою, а також заміна ущільнювачів, олії, фільтрів та приводного ременя.

Дотримання регламентних робіт дозволить запобігти виникненню серйозних неполадок і виявити різні поломки на ранніх стадіях.

Безпека під час ремонту повітряного компресора

Під час проведення ремонтних робіт необхідно дотримуватись правил безпеки відповідно до чинних стандартів, а також використовувати захисне спорядження, передбачене регламентом.

Персонал, який не пройшов навчання за правилами техніки безпеки, не допускається до обслуговування та ремонту компресорного обладнання. Залежно від штатного розкладу підприємства, за навчання з техніки безпеки відповідає керівник підрозділу, головний інженер, спеціаліст відділу охорони праці або інший кваліфікований співробітник.

Специфіка ремонту різних типів повітряних компресорів

Залежно від типу та особливостей конструкції компресорне обладнання має свою специфіку ремонту. Розглянемо докладніше ключові особливості ремонту поршневих, гвинтових та відцентрових компресорів.

Поршневі

Ця категорія техніки є чутливою до якості повітря. Несвоєчасна заміна повітряних фільтрів (або їх відсутність) призводить до накопичення бруду на пластинах клапанного блоку з подальшим перенесенням сторонніх суспензій у циліндр. Для усунення несправності знадобиться заміна компресорної головки.

Гвинтові

Гвинтові компресори вважаються одними із найнадійніших серед усіх різновидів обладнання. Щоб вони служили довго та стабільно, необхідно виконувати своєчасну профілактику та огляд. Ремонтні роботи переважно зводяться до заміни клапанів та ущільнювачів. Крім цього, може перегоріти блок керування через нестабільну напругу.

У разі заклинювання гвинтової пари ремонт обійдеться дорого (до 60% вартості всієї установки).

Відцентрові

У відцентрових компресорів найчастіше виходять з ладу підшипники, які потрібно замінити на нові. Серед частих неполадок також варто виділити забруднення в лабіринтних ущільненнях ротора (необхідне розбирання та чищення всіх елементів конструкції).

Найпоширеніші проблеми та їх вирішення

Серед найпоширеніших проблем можна виділити такі:

  • Зниження тиску, витік повітря. Вирішення проблеми - заміна клапанів, відновлення герметичності робочих камер, заміна патрубків та магістралей.
  • Підвищена вібрація та шум. Вирішення проблеми - чищення від бруду рухомих елементів та заміна підшипників.
  • Перегрівання компресора, неправильна робота. Рішення - усунення проблем з подачею мастила, чищення або заміна повітряних фільтрів, усунення засмічення в магістралях.

Щоб компресорне обладнання працювало довго, необхідно не лише проводити регулярну перевірку, профілактику та ремонт, а й спочатку створити всі умови для нормальної експлуатації згідно з рекомендаціями виробника. Використання обладнання в інтенсивному режимі на межі його можливостей суттєво прискорить вироблення його ресурсу, що призведе до поломок та відмов.

Перевірка результатів та налаштування

Після ремонтних та відновлювальних робіт необхідно виконати перевірку обладнання. Вона полягає у візуальному огляді елементів конструкції на наявність механічних пошкоджень, витоків повітря та олії, а також інших видимих ​​неполадок.

Перед введенням в експлуатацію компресор слід протестувати. Для цього він включається до різних режимів. Додатково можна використовувати спеціальне обладнання та інструменти для точного налаштування параметрів. Це дозволяє оптимізувати енерговитрати та збільшити ефективність роботи компресорної установки.

Вартість ремонту та економічна ефективність

Підсумкова вартість ремонту залежатиме від різних факторів, серед яких можна виділити такі:

  • Тип обладнання та особливості конструкції компресорної установки.
  • Рівень складності робіт. Для усунення простих неполадок досить замінити елементи, що вийшли з ладу. В особливо складних випадках може виникнути необхідність демонтажу обладнання, а також транспортування його цілком (або окремих вузлів) до спеціалізованої майстерні, що збільшує підсумкову вартість ремонтних робіт.
  • Ціна та доступність запчастин. У деяких випадках замість фірмових комплектуючих ставлять сертифіковані ОЕМ-аналоги, вартість яких дещо нижча за оригінал.

Перед тим як прийняти рішення про ремонт компресорної установки або її заміну, необхідно визначитись із підсумковою вартістю робіт. Якщо обладнання має високий експлуатаційний ресурс, а також регулярно проходило ТО та профілактику, то ремонтувати його буде економічно ефективніше, ніж купувати нову компресорну установку. У разі коли обладнання сильно зношене і часто виходить з ладу, доцільніше замінити його на нове, ніж витрачати гроші на ремонт.

Висновок

Своєчасний ремонт та профілактика повітряних компресорів дозволяють суттєво продовжити термін їхньої служби. Усуненням дрібних несправностей можуть займатися відповідальні працівники на підприємстві, а складніші поломки краще довірити профільним фахівцям.

Якщо обладнання має сильне зношування або його ремонт економічно недоцільний, краще придбати новий компресор.

Підібрати відповідну за параметрами модель та вигідно купити повітряний компресор можна на сайті tusk.ua.